Ustanowiono patrona Rumi

Ustanowiono patrona Rumi

UDOSTĘPNIJ

Rumscy radni podjęli decyzję o ustanowieniu patrona miasta. Został nim św. Jan Bosko – niezwykle ciekawa postać – ksiądz, linoskoczek, iluzjonista, przeciwnik kar cielesnych i orędownik wychowywania poprzez sport.

– W tym roku mija równo 200 lat od momentu urodzin św. Jana Bosko. Ten włoski duchowny, założyciel zgromadzenia salezjanów i salezjanek, znany był ze swojego zaangażowania w pomoc młodzieży, więźniom i chorym. W szczególny sposób Bosko zajmował się młodzieżą opuszczoną i potrzebującą. Pomagał w zdobyciu wykształcenia, w kształtowaniu systemu wartości i zasad, w podjęciu pracy, w przygotowaniu do dorosłego życia. Wychowankowie mieli okazje nawiązać serdeczne kontakty z wychowawcami oraz między sobą, poprzez wspólną pracę, zabawę i sport. Tym, co zdecydowanie wyróżnia ks. Bosko pośród innych wychowawców tej epoki, jest wprowadzenie zakazu stosowania kar cielesnych i zastąpienie go tzw. prewencyjnym stylem wychowania.

– Uchwałę o nadaniu Rumi tak wyjątkowego patronatu przyjęto podczas XX nadzwyczajnej sesji rady miasta. Ustanowiono również, że 15 sierpnia będzie świętem patrona miasta. Z propozycją tą wystąpili przedstawiciele kościoła katolickiego, rumskie parafie, szereg instytucji i wspólnot katolickich, stowarzyszenia pozarządowe, osoby prywatne, a także wszystkie opcje polityczne w mieście.

– Nadzwyczajną sesję uświetniła bogata część artystyczna. Wystąpił zespół Etta, który na początku zeszłego roku zdobył wyróżnienie w prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Na zakończenie uroczystości znany mim – Ireneusz Krosny – rozbawił zaproszonych gości, w tym licznie przybyłych mieszkańców oraz władze miasta.

– Podjęta przez radę miasta uchwała zostanie przekazana przez metropolitę gdańskiego do Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Watykanie.huhuhuhu  patron2

Salon Meblowy PERFECT TIME
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułOtwarcie Akademii Steico
Następny artykułPowiatowe zawody pływackie