Srebrny Samorząd 1990-2015

Srebrny Samorząd 1990-2015

25 lat zagospodarowywania polskiej wolności

 

27 maja 1990 roku odbyły się w Polsce pierwsze wybory do samorządu terytorialnego, po jego przywróceniu (został on zniesiony w 1950 roku). Wybrano skład 2383 rad gmin, w 47 997 okręgach wyborczych jedno- i wielomandatowych. Frekwencja wyborcza wyniosła ponad 42 proc.

Wybory 4 czerwca 1987 roku otworzyły drogę zmierzającą do przeprowadzenia reform ustrojowych., gospodarczych i społecznych. Wówczas po raz pierwszy poczuliśmy demokrację, a zaraz potem podążyliśmy w kierunku pierwszych w pełni wolnych wyborów – wyborów samorządowych. Ćwierćwiecze temu po raz pierwszy w historii powojennej Polski mogliśmy zdecydować, kto będzie nas reprezentował na poziomie lokalnym. Opowiedzieliśmy się za wolnością i przemianami, a z rezultatów nieprzerwanie korzystamy.
Władze państwowe apelują o wspólne uczczenie i włączenie się w obchody 25-lecia samorządu. 2015 rok jest rokiem samorządności, a kancelaria prezydenta RP zajmuje się organizacją obchodów rocznicowych samorządu. Zaplanowała szereg wydarzeń, które podzielono na trzy kategorie:

  • wydarzenia główne – z osobistym udziałem prezydenta,
  • wydarzenia sektorowe – z honorowym patronatem prezydenta,
  • wydarzenia regionalne i lokalne – z patronatem „25-lecia samorządności”.

 

Srebrny-Samorzad-LIST-PREZYDENTA

 

Srebrny Samorząd na Pomorzu

„Przegląd Samorządowy Pomorze” udostępnia swoje łamy wszelkim inicjatywom jubileuszowym w regionie pod hasłem „Srebrny Samorząd na Pomorzu”. Adres e-mail: srebrny.samorzad@samorzadowy.eu – służy przekazowi informacji, które związane są:

  • z jubileuszowymi uroczystościami organizowanymi w województwie pomorskim,
  • z historią samorządu na Pomorzu,
  • z dziejami zasłużonych pomorskich samorządowców.

Prosimy o zgłaszanie i przekazywanie wiadomości i wspomnień. Najciekawsze będziemy publikować w cyklicznej rubryce pt. „Srebrny Samorząd na Pomorzu”.

redakcja