Sesja z okazji 25-lecia samorządności w Polsce

Sesja z okazji 25-lecia samorządności w Polsce

UDOSTĘPNIJ

Szemud
25 maja w Gminnym Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Szemudzie (powiat wejherowski) odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy Szemud, w której udział wziął marszałek senatu RP Bogdan Borusewicz, starosta powiatu wejherowskiego Gabriela Lisius, prezydent Wejherowa, burmistrzowie Rumi i Redy oraz wójtowie z gmin: Linia, Luzino i Wejherowo.

5 6Bogdan Borusewicz mówił o początkach samorządności w Polsce. Powiedział, że samorząd budował senat, ponieważ sejm zajmował się zmianami gospodarczymi. W tworzeniu samorządności brało udział wiele osób, m.in. profesor Jerzy Regulski, który pracował nad koncepcją zmian już w latach 80.

4 3Wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski podkreślił, że w 1990 r., kiedy w Polsce powstawała samorządność, miał tylko 14 lat. – Rosłem wraz z samorządem, który wy budowaliście, który budował marszałek Bogdan Borusewicz. W latach 90. kształtowałem swoją postawę polityczną, obywatelską, a przede wszystkim patriotyczną. To ważny dzień dla naszej lokalnej społeczności, ponieważ możemy gościć i uczestnika, i bezpośredniego świadka przełomowych wydarzeń, które miały miejsce po zmianie ustrojowej w naszym kraju.

2Starosta powiatu wejherowskiego Gabriela Lisius zaznaczyła, że powstanie samorządubyło swoistym wyzwoleniem ducha społecznego, bez czego nie mogłoby być mowy o tzw. małych ojczyznach. – Samorządność to nie tylko wkład w infrastrukturę i lepsza orientacja w potrzebach zwykłych obywateli. To przede wszystkim rozwój kapitału społecznego.

1Wszyscy goście mówili o korzyściach wynikających z istnienia samorządu oraz ze wzajemnej współpracy. Wójt i wiceprzewodniczący Rady Gminy Szemud Ireneusz Czarnowski podziękowali również Małgorzacie Gładysz, która obecnie sprawuje funkcję doradcy marszałka Senatu i również jest osobą zasłużoną dla budowania samorządu w Polsce.

Więcej informacji na stronie: www.szemud.pl

Salon Meblowy PERFECT TIME
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykuł100 lat szkoły w Kosobudach
Następny artykułII Rodzinny Piknik