Pomorski Klaster Drzewny

Pomorski Klaster Drzewny

UDOSTĘPNIJ

Czarna Woda

W Czarnej Wodzie (powiat starogardzki) z inicjatywy burmistrza miasta oraz zarządu firmy Steico sp. z o.o. podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia Pomorskiego Klastra Drzewnego „Czarna Woda”. List został wysłany do marszałka województwa pomorskiego, celem wpisania tej inicjatywy w inteligentną specjalizację Pomorza.

Jednym z inicjatorów i koordynatorem klastra jest firma Steico, która obok istniejącej fabryki płyt pilśniowych, już w lipcu uruchomi nowoczesną fabrykę innowacyjnego produktu drzewnego, jakim są belki LVL stosowane w budownictwie. Celem klastra będzie stworzenie optymalnych warunków w dostępie do wyspecjalizowanych i unikalnych zasobów i usług w zakresie technologii drewna, wykorzystanie potencjału badawczo-rozwojowego dla wytworzenia nowych produktów i świadczenia nowych usług, prowadzenie akcji promocyjnych w kraju i za granicą, kształcenie wykwalifikowanej kadry oraz budowa konkurencyjnej oferty inwestycyjnej skierowanej do firm z tego sektora i ich kooperantów, w tym przygotowanie kompleksowego pakietu zachęt biznesowych w sprzyjającym klimacie inwestycyjnym Gminy Miejskiej Czarna Woda, której burmistrz Arkadiusz Gliniecki jest pomysłodawcą przedsięwzięcia.

Pierwszym zadaniem klastra mają być projekty szkoleniowe skierowane do różnych grup, począwszy od uczniów szkół ponadgimnazjalnych, po konferencje i fachowe kursy dla uczestników procesów budowy domów. Naturalne zasoby leśne sprawiają, że w regionie doskonale rozwija się przemysł drzewny, tworząc nowe miejsca pracy. Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku zapewniają, że drewna w polskich lasach jest coraz więcej, a przemysł drzewny uczy się go efektywniej wykorzystać.

List intencyjny w sprawie powołania klastra został podpisany m.in. przez władze gminy miejskiej Czarna Woda, powiatu starogardzkiego i Starogardu Gdańskiego, przedsiębiorców działających w branży drzewnej, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Gdańsku i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy w Czarnej Wodzie.

List-intencyjny-KLASTER-2

List-intencyjny-KLASTER-1

Salon Meblowy PERFECT TIME