PODR w Lubaniu uroczyście otwarty

PODR w Lubaniu uroczyście otwarty

UDOSTĘPNIJ

W piątkowe południe 22 lipca br. historia zatoczyła koło. To tutaj w Lubaniu z inicjatywy Tadeusza Maderskiego w 1957 r. powstał Rolniczy Zakład Doświadczalny. Jednostka ta przekształcała się i zmieniała swoją nazwę i siedzibę. Po niespełna 60 latach wróciła na swoje pierwotne miejsce – do Lubania, gdzie mieści się przy ulicy Tadeusza Maderskiego, pierwszego dyrektora tej instytucji.
W związku z przeniesieniem siedziby PODR z Gdańska do Lubania odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby. Spotkanie otworzył Aleksander Mach, dyrektor PODR, który przywitał licznie przybyłych gości: przedstawicieli samorządu województwa pomorskiego, starostów, wójtów, członków Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego działającej przy PODR, dyrektorów wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego, dyrektorów agencji rolniczych, przedstawicieli zrzeszeń i stowarzyszeń rolniczych, byłych oraz obecnych pracowników oraz rodzinę pierwszego Dyrektora Ośrodka Pana Tadeusza Maderskiego.
Dyrektor w swoim wystąpieniu wskazał główne powody, dla których została podjęta decyzja o zmianie siedziby PODR: w regionach kaszubskim i kociewskim jest dużo małych gospodarstw i najwięcej rolników, którzy korzystają z doradztwa, w Lubaniu odbywają się największe w województwie Pomorskie Agro Targi, to tutaj w Lubaniu PODR dysponuje gruntami ornymi o powierzchni ponad 48 ha, tutaj prowadzone są doświadczenia polowe oraz porejestrowe doświadczalnictwo odmianowe. Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego wraził także swoją aprobatę dla tej zmiany, dzięki której podniesie się kultura agrarna, hodowlana i sadownicza, poprawi się wymiana informacji pomiędzy rolnikami. JE ks. Bp Wiesław Śmigiel pobłogosławił nowo oddany do użytku obiekt oraz wyraził nadzieję, że teoria i praktyka będą bliżej siebie, co w rolnictwie jest bardzo ważne.
Dyrektor Aleksander Mach, w podziękowaniu za pomoc, wsparcie oraz aktywny udział w powstaniu nowej siedziby PODR, wręczył pamiątkowe medale osobom, które jak zaznaczył: „w szczególny sposób przyczyniły się do sukcesu tego przedsięwzięcia”.
Zebrani goście mogli zwiedzić nowoczesną, zmodernizowaną siedzibę Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, wracając wspomnieniami do dawnych czasów.
Warto wspomnieć o tym, że prace budowlane postępowały wyjątkowo szybko. Umowę na adaptację na cele biurowe budynku dawnej szkoły podpisaliśmy 3 listopada 2015 roku, a obecne wszyscy pracownicy, którzy wcześniej swoje obowiązki wykonywali w Gdańsku, pracują w Lubaniu. Nowa siedziba przeszła wszystkie wymagane odbiory i pełni już swoją funkcję – mówi Aleksander Mach, Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Budynek jest innowacyjny ponieważ do termomodernizacji użyto materiałów, które spełniają współczesne normy oszczędności energii i ochrony środowiska. Do ogrzewania budynku wykorzystana będzie powietrzna pompa ciepła.
Modernizacja i adaptacja na cele biurowe budynku dawnej szkoły kosztowała 4 603 753,39 zł brutto. Na tę kwotę składają się środki z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, funduszy unijnych oraz środki własne PODR. Obecnie w budynku pracują 44 osoby, które do dyspozycji mają 53 nowoczesne pomieszczenia, w tym dwie sale konferencyjne. Powierzchnia użytkowa jednopiętrowej, podpiwniczonej siedziby PODR wynosi 1075,35 m2.

DSC_0053 DSC_0089 DSC_0095 (2) DSC_0115 DSC08249

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku

https://www.facebook.com/samorzadowy/

Salon Meblowy PERFECT TIME