Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego

Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego

UDOSTĘPNIJ

DSC_0017DSC_0031DSC_0049DSC_0050
25 listopada Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oddało do użytku kolejny budynek mieszkalny – przy ul. Człuchowskiej 1 w dzielnicy Ujeścisko. Klucze do nowych mieszkań wręczyli szczęśliwym rodzinom prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i jego zastępca Piotr Grzelak. Wydarzenie to poprzedziła konferencja pod hasłem „Jakie są potrzeby mieszkaniowe gdańszczan i jakie działania podejmuje miasto, by im sprostać”.
Na pytania licznie zgromadzonych dziennikarzy i osób zainteresowanych odpowiadał sam prezydent Adamowicz. – Znamy potrzeby mieszkaniowe gdańszczan i bardzo aktywnie staramy się im sprostać. Na wiele sposobów, często innowacyjnych – zapewnił prezydent. – Celem, który przyświeca naszym działaniom, jest zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób potrzebujących tego rodzaju wsparcia. Nowe mieszkania pozyskujemy budując mieszkania, czym zajmują się trzy spółki miejskie (GTBS, TBS Motława, GIS) oraz w ramach programu „Mieszkania za grunt”, poprzez zakup nowych mieszkań o określonej strukturze i poprzez gruntowną całościową modernizację budynków mieszkalnych, gdzie najlepszym przykładem jest Letnica. Od 2010 roku pozyskaliśmy w ten sposób w sumie 1346 nowych mieszkań, wszystkie w standardzie „pod klucz”.
Od 2013 roku gdańskie budownictwo społeczne realizuje inwestycje mieszkaniowe z 40 proc. dofinansowaniem z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. W ramach tego funduszu w 2014 i 2015 roku wybudowano łącznie 167 mieszkań, w tym oddane ostatnio do użytku budynki przy ul. Kolorowej, Człuchowskiej i Wilanowskiej. Łączny koszt budowy tych lokali wyniósł ponad 30,2 mln zł, w tym udział miasta opiewał na kwotę ponad 11,5 mln zł. – Program Banku Gospodarstwa Krajowego, w którym bierzemy udział, jest bardzo atrakcyjny z dwóch względów: finansowego, bo uzyskujemy duże bezzwrotne wsparcie, ale także z racji zobowiązania, jakie bierze na siebie samorząd z niego korzystający. Otóż, wykorzystując dofinansowanie z Funduszu Dopłat na wybudowanie nowych lokali mieszkalnych, zobowiązujemy się do wyodrębnienia z istniejącego zasobu mieszkaniowego ekwiwalentnej liczby lokali socjalnych, o powierzchni nie mniejszej niż powierzchnia wybudowanych nowych lokali. I tak, w ramach inwestycji z dofinansowaniem funduszu wyodrębnionych zostało już 180 lokali socjalnych, a kolejnych ok. 150 jest w trakcie – podkreślił prezydent Gdańska.
– Ważne są dla nas potrzeby wszystkich mieszkańców, w tym szczególnie tych znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji życiowej, zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Dlatego tak istotne jest pozyskiwanie lokali socjalnych. O tym, że nasze starania przynoszą efekty, świadczy fakt, że jeszcze w 2006 roku w zasobie miejskim było ok. 300 mieszkań socjalnych, tymczasem w 2017 roku ich liczba wzrośnie do 1500, m.in. właśnie w ramach inwestycji realizowanych przy wsparciu z Funduszu Dopłat. Co więcej, w 2017 roku złożymy kolejne wnioski, które – jeśli uzyskają pozytywną rekomendację Banku Gospodarstwa Krajowego, umożliwią nam pozyskanie w latach 2018-2019 kolejnych 300 nowych mieszkań – powiedział zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak.
Miasto Gdańsk pracuje także nad rozszerzeniem pomocy mieszkaniowej dla młodych mieszkańców Gdańska, w tym młodych rodzin. To do nich ma być skierowana oferta wynajmu mieszkań w budynkach gdańskiego budownictwa społecznego, na preferencyjnych warunkach, czyli z zastosowaniem zniżkowych stawek czynszu. Pierwsze takie mieszkania zlokalizowane będą na osiedlu przy ul. Unruga i mają być oddane do użytku już 2016 roku.

Więcej zdjęć na naszym Facebooku
https://www.facebook.com/samorzadowy/
Zapraszamy do obejrzenia i polubienia

 

Salon Meblowy PERFECT TIME